fbpx

Bjurfors Vasastan inför Kungsholmen Runt

Backträning i Vasaparken

Backträning i Vasaparken

Sista dagen på arbetsveckan avslutas med lunchlöp hos mäklarna på Bjurfors i Vasastan.  Nu återstår det endast ett pass innan det 10 kilometer långa loppet ”Kungsholmenrunt”

Vi började med den obligatoriska teknikgenomgången och tillika uppvärmning. Glädjande nog ser jag en tydlig förbättring hos deltagarna.

Efter uppvärmningen var det då dags för 10 min oavbruten ”Hill run” i olika intensiteter. Även denna uppgift klarade mäklarna på Bjurfors galant, inte ett ända stopp! Ni precis som jag undrar självklart hur detta är möjligt. Jag vet ju att en förbättrad teknik gör underverk men det kan ju inte vara hela sanningen. Anders D, avslöjar dock den sista pusselbiten när han delger att han varit ute och tränat på egen hand mellan träningarna, vilket Pontus J också gjort.

Vi avslutade passet med en kort styrkesekvens för hamstrings och bål.

Vi konstaterade att det som till en början såg ut som en omöjlig uppgift för några av deltagarna nu plötsligt känns helt möjligt, att springa utan stanna runt Kungsholmen.

Jag tackar alla på Bjurfors för ett trevligt lunchpass, och på återseende!

Starka och uthålliga hälsningar,

Lucas@trueworkout